| UČITEL PRO 21. STOLETÍ | CO MŮŽEŠ STUDOVAT | JAK SE UPLATNÍŠ | PROČ STUDOVAT U NÁS | OČIMA STUDENTŮ UČITEL 21

VIZUÁLNÍ A MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST - ZMĚŇ ÚHEL POHLEDU

Ano, ano, správně vidíme jen srdcem… ale rozumět tomu, co vlastně vidíme, když se zdánlivě obyčejně díváme, taky není k zahození. Záplava obrazů, nové způsoby vizuální komunikace, emoji ikony, vtipné memy, ale i složité obrazy, které na nás útočí nebo nám prostě jen „padnou do oka“. K tomu, abys jim lépe rozuměl, někdy stačí změnit úhel pohledu a dívat se pozorněji. Můžeme tě to naučit! Ukážeme ti, jak přistupovat k vizuální komunikaci a jak chápat a interpretovat vizuální informace. Vyzkoušíš si, jak pomocí obrazu komunikovat, a můžeš se naučit nejen „mít na to oko“, ale i vytvářet vlastní obrazy a ukázat ostatním, jak ty sám vidíš svět.Klasikové vizuální komunikace říkají, že schopnost vidění je něco jako softwarová aplikace. Musí se správně instalovat, spustit a používat. To ale někdy nestačí. Dovednost rozumět obrazům, chápat, jak vznikají a pomocí jakých prostředků, pochopit, co znamenají, tedy „vizuální gramotnost“, se musí pěstovat jako každá jiná.
U nás se můžeš naučit pokročilejší a specializovanější dovednosti, Tvůj software k vidění Ti u nás upgradujeme!

Nu a s gramotností mediální je to podobné. Taky sis všiml, že je rok od roku důležitější? A že často chybí i lidem, od kterých bys to neočekával? Starým i mladým, chytrým i hloupým. Taky jsi toho názoru, že se to musí změnit, jinak se v obrazech a médiích utopíme?

Máme stejný názor! Mediální negramotnost se nám může hodně vymstít! Vždyť vedle médií tradičních rostou jako houby po dešti média nová a neustále chrlí nová a nová mediální sdělení, která se šíří rychlostí blesku mezi ohromné množství lidí. Dopad médií na společnost nikdy nebyl větší. Nikdy nebyl svobodnější přístup k publikování, nikdy nebyl takový výběr zpráv. Nikdy nebylo tak snadné oslovit masu lidí. A nikdy jsme nebyli tolik ohroženi manipulací, propagandistickými servery, fake zprávami, hoaxy a „alternativními pravdami“. Obrazy ve službách médií nikdy nebyly tak podmanivé a zároveň tak málo důvěryhodné. Nikdy nebylo tak těžké rozpoznat úmysly daného média a pravdu od manipulace. Co s tím?

Je to stejné jako s vizuální komunikací: musíme se učit rozumět tomu, jak média fungují, musíme umět rozlišovat, jaký typ sdělení nám nabízejí, musíme kriticky posuzovat jejich věrohodnost a vnímat jejich komunikační záměr a kontext.

Chceš se to naučit? A chceš se naučit, jak to učit druhé? Pak jsi tu správně!


PODAT PŘIHLÁŠKU
MODERNÍ PEDAGOGIKA
DŮRAZ NA JAZYKY
PRAXE OD 1. ROČNÍKŮ
MATEMATICKÁ GRAMOTNOST
DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE VE VÝUCE
INKLUZIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
TECHNOLOGIE PRO PRŮMYSL 4.0/5.0
E-BEZPEČÍ
ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST
MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST
KRITICKÉ MYŠLENÍ
ZAHRANIČNÍ STÁŽE
SPOLUPRÁCE S FIRMAMI
PROJEKTY PRO/SE STUDENTY
Z NAŠÍ DÍLNY
KDE NÁS NAJDEŠ
KE STAŽENÍ